Novinky  

Taverna vznikla v roce 1993 na pozůstatcích bluegrassové kapely Fiakr jako čistokrevně Prostějovská kapela.

Původní složení bylo:

  • Kamil Talanda (kytara, mandolína, zpěv)
  • Pavel Kotyza (basová kytara, zpěv)
  • Břeťa Hrda (kytara, zpěv)
  • Libor Hrda (banjo, zpěv)

Jako občasný host se v Taverně s houslemi objevoval Karel Král ze Šumperku. Tehdejší sestava se vyznačovala značnou rychlostí interpretace všech skladeb. Kromě věcí převzatých ze země původu bluegrassu měla kapela v repertoáru také skladby tuzemských kapel BG Nova a Katalog. V pozdější době pak začala koketovat i se skladbami americké legendy Newgrass Revival. Taverna také ovládala "bálový" repertoár, jehož častým přednesem po okolních soloonech získala finanční prostředky na zakoupení luxusního kapelního vozidla Avia, provedení Caravan. To bylo předmětem dění mnoha zajímavých událostí a zážitků. Jako například požár v interiéru, zapříčiněný vznícením slivovice, zábavné akce: kolik stopařů se vejde do Avie na zpáteční cestě z Mohelnického dostavníku apod.
"Umělecká" tvorba této sestavy byla v roce 1996 zaznamenána v nahrávacím studiu a prostřednictvím limitované série MC nosičů prezentována v ČR. V tomtéž roce dosáhla kapela zatím největšího ocenění, když v anketě časopisu Folk & Country "Zlatý klíč", v kategorii Objev roku skončila na 17. místě před kapelami Petr Brandejs Band a Forehand. (Škoda že do prostějovských hudebnin nedorazilo víc výtisků časopisu F&C. Mohlo z toho být ještě lepší umístění :o) ).

Na jaře roku 1998 došlo v kapele k prvním změnám v obsazení. Z původní sestavy zbyli v kapele bratři Libor a Břeťa Hrdovi. Basové kytary a hlavního zpěvu se chopil Mirek "Hadra" Smička, s mandolínou přišel Leoš Koudelka a o pár týdnů později doplnil sestavu s úkolem "vyžehlit" zvuk kapely Jirka Hurda s dobrem. V tomto složení hrála kapela do září roku 2006, kdy se sestava rozrostla o houslistu Míru Novotného. V říjnu roku 2008 se kapela rozloučila s Břeťou Hrdou a požádala o spolupráci brněnskou vokální a kytarovou legendu Michala Hromčíka. Michal se kapely ujal a během čtyř měsíců jí předal spoustu zkušeností (děkujeme). V dubnu roku 2009 nastoupil do Taverny na post kytaristy Marek Dohnalík. K další změně na kytarovém postu došlo v září 2010, kdy Marek ohlásil konec účinkování v Taverně. V současné době je kytaristou Taverny Mira Hasa z Prostějova.

taverna

Repertoár kapely tvoří převážně skladby z pozdnějšího období americké legendy Newgrass Revival, ovšem zpívané česky (spíše moravsky). S příchodem houslí se pak do repertoáru začaly prosazovat i skladby současných amerických bluegrassových kapel (např. Blue Highway, Mountain Heart, GrassCats... ) a skladby ze sólových alb bývalých členů Newgrass Revival. Kapela se soustředí hlavně na festivalová a klubová vystoupení. Mezi největší úspěchy v účinkování na "soutěžních" festivalech, patří účast ve finále Moravského vrabce 2002 v Karviné a finále Porty 2003 a 2004 v Jihlavě. Mezi své úspěchy řadí také vystoupení na festivalech Dobrofest, Mohelnický dostavník, Festival slunce, Starý dobrý Western....

V prosinci roku 2005 Taverna vydala vlastním nákladem svoje nové CD s názvem "Rád vítám všechny známé". Mezi další aktivity Taverny patří pořádání pohodového letního festiválku s názvem COUNTRY Vojtěchov.

 

 
© 2005 Taverna [ taverna @ taverna - cz . net ]   Přístupů celkem: